Festival BLIK BLIK rozzáří ulice Plzně

Plzeň - více míst Plzeň
e-mail: telefon:
web:

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK se 25. a 26. 3. vrací ve své plné kráse a velikosti do centra města Plzně! Šestý ročník v tradičním formátu uvede na trase dlouhé 2,5 km celkem 15 zastavení včetně dvou unikátních interiérových instalací. Nejzásadnější uměleckou instalací letošního ročníku se stane obří videomappingová projekce v katedrále sv. Bartoloměje od francouzských umělců AV Extended, kteří si za své umění odvezli nejvyšší ocenění z festivalu v Lyonu. Krom toho pak na trase od náměstí Republiky k DEPO2015 čeká návštěvníky to nejlepší ze současné digitální tvorby od umělců z celého světa, a to v podobě unikátních lasermappingů, videomappingů, obřích statických projekcí nebo interaktivních světelných exponátů. Chybět nebude ani doprovodný program.

Festival BLIK BLIK je oblíbenou kulturně společenskou akcí Plzeňanů i turistů z celé republiky. Umělecké světelné instalace a projekce oživují město, vyzdvihují zajímavá místa a ukazují je návštěvníkům v jedinečné atmosféře, kterou jindy, než během festivalu nezažijí.
„Rok 2022 je nejen pro festival BLIK BLIK, ale i pro samotnou kulturu, restartem. Po posledních dvou ročnících, které výrazně poznamenala epidemie koronaviru, a těch předchozích konaných na Lochotíně, Roudné či Slovanech se festival vrací ve své původní podobě do centra Plzně, aby 2,5 km dlouhou trasou propojil důležitá kulturní místa na cestě vedoucí od náměstí Republiky, skrz Šafaříkovy sady, Korandův sbor, Denisovo nábřeží a Papírnu do areálu DEPO2015,“ říká Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, které BLIK BLIK pořádá.

Hrdinou letošního ročníku se stane katedrála sv. Bartoloměje. Její nově zrekonstruovaný interiér bude hrát hlavní roli v jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská umělecká skupina AV Extended. Další interiérová instalace se ve světové premiéře představí v budově Korandova sboru. Unikátní hudební nástroj Laserum z dílny umělecké skupiny LasermanCZ budou moci návštěvníci ovládat pomocí laserových paprsků a rozeznít jím jak tóny a zvuky, tak prvky interiéru.

Kromě výše zmíněných interiérových instalací, na které je potřeba si zakoupit vstupenky, čeká návštěvníky na festivalové trase dalších 13 světelných projektů přístupných zdarma. Na náměstí Republiky si mohou zájemci vychutnat zvukový a hlavně světelný zážitek z instalace Beam reach. Několik významných budov rozzáří obří statické projekce Fasády jako malované, které mimo jiné vzpomenou i na letošní jubilanty Jiřího Trnku a Josefa Skupu. Digitální ohniště Prometheus 4.0 vzplane na zemníku U Ježíška a na Denisovo nábřeží rozehraje světelnou show unikátní lasermapping. Z instalací v cílové stanici v DEPO2015 určitě stojí za zmínku dechberoucí audiovizuální show Second Litany nebo křehká, ale sugestivní instalace Analemma japonského výtvarníka Yasuhiro Chidy.

V rámci doprovodného programu si zájemci mohou 24. 3. zasportovat pro dobrou věc při charitativním běhu pro Světlušku nebo si během festivalu užít premiéru představení Camera Obscura plzeňské umělecké skupiny Žongléros, které snoubí prvky akrobacie, nového cirkusu a světelného umění.

Festival se uskuteční 25. a 26. 3. vždy od 19 do 24 hodin. Vstupenky na interiérové instalace i doprovodný program lze zakoupit v síti Plzeňská vstupenka.

Více informací naleznete na www.depo2015.cz/blikblik.

↑ zpět na začátek článku ↑

Festival BLIK BLIK rozzáří ulice Plzně

Sledujte nás

na sociálních sítích:

Ikona Facebook  

Kontaktujte nás

PROPAGANDA s. r. o.
Záběhlická 3254 / 51
106 00 Praha 10 – Záběhlice

více kontaktních údajů