Finále Plzeň je!

Plzeň - více míst Plzeň
e-mail: telefon:
web:

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu na vás čekají ty nejzajímavější české filmy, seriály a dokumenty uplynulého roku, ale i žhavé premiéry a předpremiéry, chystají se i studentské prvotiny a odhalování stop českých tvůrců v mezinárodních koprodukcích, nahlédnete k sousedům přes hranice do německé a slovenské kinematografické kuchyně.
Chybět samozřejmě nebudou ani soutěžní sekce, kde se o trofej Zlatého ledňáčka utkají hrané filmy, dokumentární snímky, televizní a studentská tvorba. Hlavním centrem dění zůstává již tradičně Měšťanská beseda a přilehlé Kopeckého sady. Novinkou je nový promítací sál, který vyroste v nedalekém Divadle Dialog. A samozřejmě co by to bylo za festivalovou atmosféru bez hvězdných hostů. Po delší odmlce, kdy kina zela prázdnotou, očekává Plzeň bohatou úrodu herců a filmových tvůrců, kteří přijedou divákům představit svá díla. Předprodej akreditací probíhá on-line od 28. srpna, vstupenky si můžete rezervovat od 1. září. Další informace a kompletní program naleznete na www.festivalfinale.cz.

Filmy, víno a knihy
Prodloužený víkend v Plzni nabízí spoustu lákadel. Užít si ho můžete třeba báječnou trojkombinací filmů–vína–knih. Své síly totiž s Finále Plzeň spojil Plzeňský festival vína, který se uskuteční od 26. do 28. září v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou, a v ul. Bedřicha Smetany a Svět knihy Plzeň, který 25. a 26. září osídlí DEPO2015. Před Měšťanskou besedou vznikne odpočinková zóna, kde si s vínem či kávou v klidu a na čerstvém vzduchu popovídáte o českém filmu. Po projekci snímku 3Bobule v pondělí 28. září navíc budete moci na speciální degustaci ochutnat vína, která se ve filmu objevila. Akce mají nejen vzájemně propojený doprovodný program, ale nabízejí i výhodné vstupné. Při koupi dvou vstupenek na Svět knihy dostanete voucher na Finále Plzeň a Festival vína. Když si koupíte akreditaci na Finále, získáte vstupenku na Svět knihy.

Nejdřív kino, potom party
Podiskutovat o filmech, dát si drink, nabrat síly nebo se naopak vyčerpat při tanci? Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, bude pro vás každý večer otevřen oficiální festivalový bar MōōVEMENT na Americké třídě. Kromě skvělých nápojů a příjemné atmosféry jsou tu vždy od 21:00 nachystány koncerty nejrůznějších DJ’s. Vstup na ně je zdarma.

25. 9. DJ Diom
26. 9. Soundtrack movie night w/ Jeffology & Unflex
27. 9. Leoht
28. 9. Flasha
29. 9. Jane Doe
30. 9. dMIT.RY

Co neminout na Finále?

Filmů bývá na filmových festivalech vždycky víc než dost. Jak se v nich ale vyznat a správně si vybrat? Tady je 10 tipů, co byste rozhodně neměli minout.

Amundsen
Espen Sandberg, norský režisér posledního dílu Pirátů z Karibiku, se tentokrát pustil do chladnějších vod. Natočil snímek zachycující příběh muže, který neuměl prohrávat – Roalda Amundsena, dobrodruha, který plnil prázdná místa na mapě světa a dobyl jižní pól. Velká část filmu vznikala navíc v České republice a na plátně uvidíte i herce Vojtu Kotka.

Šarlatán
Strhující drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi. Příběh je inspirován skutečnými osudy bylinkáře Jana Mikoláška, na kterého se obracely s prosbou o pomoc statisíce lidí ze všech vrstev. Jeho mimořádné schopnosti byly ale vykoupeny bojem s vlastními démony. Nejnovější snímek uznávané polské režisérky Agnieszky Holland měl světovou premiéru na MFF Berlinale. V hlavní roli se představí Ivan Trojan spolu se svým synem Josefem. V menší roli se objevuje i Trojanův druhý syn František.

Bábovky
Režisér Rudolf Havlík natočil již druhý film v tandemu s úspěšnou spisovatelkou Radkou Třeštíkovou. Ta si po práci na původním scénáři ke snímku Po čem muži touží vyzkoušela adaptaci své vlastní knihy Bábovky. Jak sama přiznává, převést příběh o propletených lidských životech nebylo vůbec snadné a byla nutná řada změn. Scénář tak vznikal čtyři roky. V hlavních rolích v trochu netradičním obsazení uvidíte Barboru Polákovou, Janu Plodkovou, Ondřeje Vetchého nebo Jiřího Langmajera.

Trhlina
Nejnavštěvovanější film v historii slovenské kinematografie natočil držitel Českého lva Peter Bebjak podle úspěšného románu Jozefa Kariky. Hororově mysteriózní příběh vypráví o pátrání po zmizelých pacientech psychiatrie v lesích pohoří Tribeč. Možná je to legenda, možná záměrná mystifikace, možná děsivá pravda. Sám autor knižní předlohy tvrdí, že se jedná o skutečný příběh.

Sviňa
Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně je hlavním motivem slovenského thrilleru režisérů Mariany Čengel Solčanské a Rudolfa Biermanna. Snímek natočený podle stejnojmenného bestselleru spisovatele Arpáda Soltésze se odehrává ve světě vysoké politiky, mafie bílých límečků, organizovaného zločinu, obchodu s bílým masem a velkých financí.

Služebníci
Studenti teologického semináře Michal a Juraj žijí v totalitním Československu osmdesátých let.  Jejich učitelé ze strachu před zrušením semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová víru a stane se předmětem nátlaku STB. Černobílé drama slovenského režiséra Ivana Ostrochovského mělo premiéru na letošním festivalu Berlinale. Kromě ústřední dvojice neherců se ve velké roli představuje rumunský herec Vlad Ivanov, který se svou roli naučil ve slovenštině.

Krajina ve stínu
Nový film režiséra Bohdana Slámy je tentokrát temněji laděné výpravné černobílé drama. Vypráví skutečný příběh jedné mále vesnice v pohraničí, která tři sta let náležela k Rakousku, poté k Československu, pak nacistickému Německu a následně zase k Československu. Film mapuje historii vesnice od 30. do 50. let minulého století a jedná se možná o jediný snímek, který se takto zabývá národnostními otázkami. V hlavních rolích se objeví Stanislav Majer, Barbora Poláková, Pavel Nový, Petra Špalková nebo Zuzana Kronerová.

Meky
Po loňském úspěchu dokumentu King Skate, za který obdržel Českého lva, se Šimon Šafránek vrací do Plzně. Tentokrát se sondou do života prvního muže, který po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích porazil Karla Gotta v anketě Zlatý slavík – Mekyho Žbirky. Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Dynamický portrét hudební legendy přináší Žbirkovu otevřenou zpověď, současné záběry a rozsáhlý archivní materiál.

Na krev
Celovečerní dokument Na krev zachycuje osmou generaci loutkářského rodu Kopeckých skrze bratry Rosťu a Vítka Novákovi v klíčovém období jejich existence – od roku 2014, kdy získali svůj vlastní prostor pojmenovaný Jatka 78 a poprvé přičichli k ambicióznějším projektům s novocirkusovým souborem Cirk La Putyka. Vypráví příběh o splněném snu, o sebezničující vůli principála Rosti Nováka, která přinesla teprve po osmi generacích rodině kočovných kumštýřů to, po čem vždy toužili – vlastní prostor, kamenné divadlo. Můžete sledovat, jak Rosťa Novák skoro až „destruuje“ svou vlastní rodinu jen proto, aby fungovala jeho rodina divadelní. A zároveň jak se po vypjatých hádkách s divadelní rodinou vrací ke své vlastní, protože ví, že je to jeho jediná možnost, jak to celé přežít.

Modelář
Po pěti letech přichází scénárista a režisér Petr Zelenka s novým celovečerním filmem. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí zase sní spíš o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat.


Premiéry a předpremiéry na Finále Plzeň

Karel
Předpremiéra unikátního dokumentu o fenoménu jménem Karel Gott. Dokumentaristka Olga Malířová Špátová společně se svým manželem kameramanem Janem Malířem strávili rok života v těsné blízkosti zpěváka a jeho rodiny. Film vznikal v průběhu celého jednoho roku a zachytil zpěváka v zákulisí koncertů, při setkání s fanoušky doma i v Hamburgu, s rodinou v pražském domě nebo na chalupě, na vsi, kde trávil dětství, a na dalších místech, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Sám Karel Gott se na vzniku dokumentu podílel a jeho přáním bylo „hlavně aby to nebyla nuda“.

Zločiny velké Prahy
Nový kriminální seriál režiséra Jaroslava Brabce představí Jaroslava Plesla, Jiřího Langmajera a Denise Šafaříka jako trio policistů, vyšetřující záhadná úmrtí v raných dobách republiky. Na Finále bude v předpremiéře uveden 10. díl seriálu, který se natáčel v Plzni.

Herec
Třídílná minisérie České televize vypráví příběh mladého herce na počátku 50. let minulého století. Hlavní postava v podání Jana Ciny touží po velké kariéře, ale má před sebou mnoho překážek a hlavně nepřítele v podobě režimu. Nejen před ním, ale i před celou společností musí skrývat svou sexuální orientaci. Jeho kádrový profil navíc není ideální kvůli provinění vlastních rodičů. Nabídne se otázka, jak změnit přežívání ve strachu v plnohodnotný život. V minisérii Herec se po boku Jana Ciny objeví Jenovéfa Boková či Emília Vašáryová v roli hercovy babičky.

Svět podle Muchy
Světová premiéra dokumentu režiséra Romana Vávry nabízí překvapivý a aktuální pohled na život velkého umělce. Alfons Mucha, autor secesních plakátů, užitého umění a obrazů, včetně monumentální Slovanské epopeje, se celosvětově proslavil už na přelomu 19. a 20. století. Jeho odkaz je ale právě dnes živý víc než jindy. K Muchovi se hrdě hlásí japonští autoři fenoménu manga, v Los Angeles dokonce vznikl Muchův desetimetrový portrét na fasádě domu. Co na něm všechny pořád tak přitahuje?

Češi jsou výborní houbaři
Co by asi mimozemšťané říkali na to, jak zacházíme s naší planetou? A čím by se v péči o přírodu vymykali právě Češi? Příběhy o zániku stávajícího světa v prostředí českých lesů, hájů, měst, vesnic i továren komentují dva výzkumníci z jiné planety. Pětidílná filmová báseň dokumentaristky Apoleny Rychlíkové o klimatické změně v České republice. Zápas o naši společnou budoucnost pojatý s nadhledem a humorem.

Neobyčejný život Josefa Spejbla
Životní příběh Josefa Spejbla začal jeho vyřezáním v roce 1919. V novém tisíciletí je považován za národní bohatství, ale už dávno předtím se stal celebritou. Adéla Sirotková natočila dokumentární portrét kultovní postavy českého loutkového divadla. Ptá se, jestli si Spejbl nepředstavoval svůj život trochu jinak. Tenkrát před sto lety, s Josefem Skupou, kterému vděčí za život, a po němž dostal i své křestní jméno.

Smečka
Film Smečka diváky zavede do fiktivního zlínského hokejového klubu Vlci a do prostředí mládežnického hokeje, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony. Hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu. Ten jej však nepřijímá a David se stává obětí šikany. Režisér a spoluautor scénáře, Tomáš Polenský, chtěl filmem upozornit na téma šikany v mládežnických kolektivech. Podle výzkumů problém šikany řeší každé páté dítě. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím, přitom se mnohdy objevuje právě ve sportovních kolektivech a často je mnohem brutálnější než šikana na školách.

Tichý společník
Lenka se vrací z Prahy do své rodné vesnice kdesi na Slovácku. Život i čas tady plynou trochu jinak a Lenka si po rozvodu potřebuje oddychnout a dobít baterky. Trefí se do doby, kdy se její otec rozhodne potopit na dno přehrady, aby na zahradě zatopeného domu našel zakopanou bednu se slivovicí. Na místním hřbitově navíc právě došlo místo. Rozšíření není možné, zpopelnění zcela nemyslitelné! Božský klid tak naruší debaty o nápadu místního pobudy začít pohřbívat na stojáka. Každý k tomu má co říct a takhle živo tu dlouho nebylo. A Lenčino cvičení tai-chi na zahradě taky působí hodně nepatřičně. Co nakonec čeká příštího nebožtíka? Absurdní tragikomedie podle knižní předlohy Pavla Göbla, která získala ocenění Magnesia Litera. Pro svou knihu dokonce sám vytvořil vlastní nářečí ze slováckého a valašského dialektu.


Jaké bude podzimní Finále Plzeň podle jeho ředitelky Evy Veruňkové Košařové?

Jak se těšíte na letošní 33. Finále?
Těším se moc. Jarní krize nás jako většinu ostatních silně zasáhla, ale rozhodli jsme se nevzdat se a festival posunout a udělat nejlépe jak to půjde i ve ztížených podmínkách. Za svou dlouhou historii toho Finále zažilo již hodně. Někdy mu nepřála politická, jindy ekonomická situace, teď to byla epidemie. Ostatně to není poprvé, co se odehraje na podzim, takové mimořádné ročníky již byly. Ale festival se vždy oklepal a diváci ho podrželi. Věřím, že tomu bude tak i tentokrát.

Jaký bude podle vás tento ročník?
Možná skromnější, ale o to srdečnější a pohodovější. Cítím, jak nám všem v týmu, ale i lidem z filmové branže chybí společné setkávání, filmy na velkém plátně a plné sály. Doufám, že to stejně mají i diváci. Pokusíme se udělat vše, aby se nemuseli bát k nám zavítat a užili si festival s námi. Moc nám pomohli naši partneři, kteří nad námi podrželi ochrannou ruku a díky nimž můžeme pokračovat, ale festival bez návštěvníků by neměl smysl.
 
Jak změna termínu ovlivnila výběr filmů?
Program zůstal v zásadě velmi podobný. Některé snímky z nejrůznějších důvodů sice vypadly, ale zase nám to otevřelo prostor pro spoustu novinek, které by na jaře ještě nebyly hotové. Máme přichystanou celou řadu opravdu skvělých premiér nebo dokonce předpremiér a dojednáváme k nim co nejhojnější účast tvůrců.


↑ zpět na začátek článku ↑

Finále Plzeň je!

Sledujte nás

na sociálních sítích:

Ikona Facebook  

Kontaktujte nás

PROPAGANDA s. r. o.
Záběhlická 3254 / 51
106 00 Praha 10 – Záběhlice

více kontaktních údajů