Smetanovské dny

Plzeň Náměstí republiky, Plzeň
e-mail: info@plzen.eu telefon:
web: http://www.plzen.eu
Únor a březen budou v Plzni patřit Smetanovským dnům. Jejich 39. ročník zahájí Plzeňská filharmonie se sopranistkou Sophií Burgos. Bohatý program festivalu představí například taneční kulturu ve čtyřicátých letech devatenáctého století, tedy v době, kdy mladý Bedřich Smetana pobýval v Plzni.
 
„Festival Smetanovské dny, který se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a primátora města Plzně Martina Baxy, patří již k tradičním a stěžejním kulturním akcím města Plzně a Plzeňského kraje. Svým návštěvníkům nabízí rozmanité kulturní zážitky. Snaží se o námětovou utříděnost tak, aby se témata prolínala do všech participujících oborů. Návštěvník festivalu se tak v rámci jednoho tématu může pohybovat mezi obory a právě touto mezioborovostí je festival raritní a unikátní,“ zve ředitelka festivalu Smetanovské dny Lenka Kavalová.
 
Vstupenky lze zakoupit na www.plzenskavstupenka.cz a v předprodeji vstupenek vedle Informačního centra města Plzně. Více informací na www.smetanovskedny.cz.

05/03  /  19:30
Dům hudby
České noneto
České noneto je jedním z nejstarších komorních souborů na světě. Bylo založeno v roce 1924 studenty pražské konzervatoře a v krátké době se stalo uznávaným významným interpretem klasického repertoáru, stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. Vystoupilo na mnohých mezinárodních hudebních festivalech a podniklo četná koncertní turné po celém světě.

06/03  /  19:30
Dům hudby
Wihanovo kvarteto
Kvarteto, vzniklé v roce 1985 a stále tvořené čtyřmi původními členy, si získalo mimořádný věhlas za interpretaci jak českého repertoáru, tak i mnoha nejpřednějších děl kvartetního repertoáru období klasicismu a romantismu i děl moderních. Jeho rozvíjející se mezinárodní kariéra zahrnuje vystoupení na předních festivalech v Evropě a na Dálném východě. V Plzni vystoupí s programem sestaveným ze skladeb J. Haydna, L. van Beethovena a P. I. Čajkovského.

08/03  /  19:30
Návštěvnické centrum Plzeňského Prazdroje
Tango & Capella Brava
Nejznámější tanga z celého světa
Tango je považováno za velmi hříšný tanec, přesto se stalo velmi populárním tancem, rozšířeným po celém světě. Na koncertě zazní nejznámější tanga z celého světa, dramatická, podmanivá a vzrušující, doplněná slavnými filmovými melodiemi v podání souboru Capella Brava s Oldřichem Vlčkem a s exkluzivními hosty – Janem Meislem (mistrem světa ve hře na baján) a zpěvačkou Michell Katrak.

12/03  /  19:30
Dům hudby
Velikonoce s Musicou Bohemicou
Musica Bohemica Praha je komorní soubor, který má v současné době osm hudebníků a dva zpěváky. Uměleckým vedoucím je Jaroslav Krček, který od založení v roce 1975 vytváří stěžejní repertoár. Skladby Jaroslava Krčka jsou na programu i během tohoto koncertu.

17/03  /  17:00
Kostel Církve bratrské
Prague Radio Trio & Svatopluk Schuller
Koncert komorního souboru Prague Radio Trio přináší citlivé propojení dechového tria a recitátora. Ve světové premiéře uvede dílo skladatele Tomáše Ille „Přísloví Šalamounova“ - melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora. V dalších kompozicích připomene 60. výročí od úmrtí Bohuslava Martinů. Madrigaly pro dechové trio a zazní skladby dalších českých skladatelů, Iši Krejčího a Ervína Schulhoffa. Herec Svatopluk Schuller vystoupí v již zmiňované premiérové kompozici, která je skvěle propojena s místem uvedení, v sále modlitebny Církve bratrské v Plzni. K dalším skladbám uvede Svatopluk Schuller texty a básně Karla Čapka a Jaroslava Seiferta.

18/03  /  19:30
Dům hudby
Eliška Krásnohorská & česká opera
Literárně hudební pořad je zaměřen na osobnost Elišky Krásnohorské a její dílo s důrazem na vztah k dílu Bedřicha Smetany a k české opeře. V pořadu se kombinuje hudba a mluvené slovo. Zazní árie a duety z oper, které komponoval Bedřich Smetana na libreta Elišky Krásnohorské, árie z oper Karla Bendla a Zdeňka Fibicha na libreta Krásnohorské a její texty zhudebněné Antonínem Dvořákem. Osobnost Krásnohorské přiblíží rovněž recitace její poezie a ukázky z její publikační činnosti. Účinkují sólisté a herci Divadla J. K. Tyla v Plzni Radka Sehnoutková, Jaroslav Březina, Dalibor Tolaš a Monika Švábová.

21/03  /  19:00
Měšťanská beseda
Jiří Stivín & co? s Plzeňskou filharmonií
Originální český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín na pomezí žánrů klasické hudby a jazzových improvizací za doprovodu své dcery Markéty a Plzeňské filharmonie.

24/03  /  16:30
Český rozhlas Plzeň – Studio S1
O třech prasátkách & Pruhované panenky
Na malém statku žijí tři prasátka, přes noc se vytáhnou, a protože se bojí, že budou poražená – když jsou náhle tak velká a vypasená – vydají se na dlouhou cestu, plnou zpívaného dobrodružství, za doprovodu ukulele a dvou kytar… Zveme celou rodinu na hudební grotesku ve stylu nového cirkusu z počátku 20. století, která vás možná zvedne ze židle.

28/03  /  19:00
Měšťanská beseda
Jana Boušková & Plzeňská filharmonie
Závěrečný koncert festivalu Smetanovské dny, během kterého zazní Symfonie č. 2 c moll, op. 17 P. I. Čajkovského, Koncert pro harfu a orchestr Alberto Ginastery a Bachianas brasileiras skladatele H. Villa-Lobos. Plzeňská filharmonie pod vedením brazilského dirigenta Tobiase Volkmana doprovodí světoznámou českou harfistku Janu Bouškovou.
 

↑ zpět na začátek článku ↑

Smetanovské dny

zobrazit celý program rubriky

V programu

Smetanovské dny

28.2. - 28.3.

Plzeň

Sledujte nás

na sociálních sítích:

Ikona Facebook  

Kontaktujte nás

PROPAGANDA s. r. o.
Záběhlická 3254 / 51
106 00 Praha 10 – Záběhlice

více kontaktních údajů