leden
Na slovíčko s náměstkem hejtmana pro oblast školství a sportu
Plzeň | Plzeň | ||
e-mail: | telefon: | ||
web: |
V lednovém vydání Žurnálu jsme do rubriky Na slovíčko s… vyzpovídali staronového náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimíra Kroce. Kromě otázek vztahujících se k jeho oboru jsme se zeptali i na kulturní tipy, či doporučení pro cestování po Plzeňském kraji a na sport. Co na sebe Vladimír Kroc prozradil?
Jaký je Váš nejoblíbenější turistický cíl v Plzeňském kraji, kam byste pozval čtenáře?
V našem kraji je řada velmi zajímavých přírodních, kulturních památek i zajímavé historické objekty, ale vy mě vždycky dostanete tím, abych vybral oblíbené místo. Ale upřímně řečeno, tam, kam chodím já čerpat energii, záměrně nesdělím. Sobecky se nechci dělit s dalšími návštěvníky. V současné době se enormně zvedl zájem o různé aktivity v některých případech až na množství, které má negativní dopad na přírodu i historické památky. Důvodem není samotné množství návštěvníků, ale zejména jejich chování. A právě mnou preferovaná část přírody je již poměrně zatěžována také návštěvníky, kteří se neumí chovat a v řadě případů přírodě škodí.
Jsou v Plzeňském kraji místa, kam se rád a často vracíte?
Ano. Příkladem je překrásná a mezi turisty velmi oblíbená Šumava, a pak také Krušné hory. Tady jsem v rámci sportovních a rekreačních aktivit strávil mnoho krásných chvil a velmi rád se sem vracím.
Využíváte cyklostezky Plzeňského kraje, nebo raději volíte pěší turistiku? Můžete dát našim čtenářům tip na výlet, nebo na zajímavou turistickou cyklotrasu?
Náš kraj je již velmi dobře propojený cyklostezkami, tento druh pohybu tak využívá mnoho zájemců napříč generacemi, což si potvrdíte, když se mezi cyklisty vydáte. Já sám už bohužel na kole moc nejezdím, o to víc se snažím věnovat procházkám, tedy pěší turistice. Ale jak už jsem zmínil, místa, která mám rád, vám neprozradím. Určitě bych doporučil Šumavské stezky.
Chodíte rád na koncerty jakéhokoliv typu? Jaký jste v poslední době navštívil?
Jsem poměrně pravidelným návštěvníkem koncertů Plzeňské filharmonie. Každá návštěva jejich koncertu je vždy velmi emotivní a odnáším si vždy hezký pocit.
Máte rád výstavy? Vzpomenete nějakou, která vás zaujala?
Výstavy hodnotím podle toho, co nabízejí. Nejsem ten, kdo záměrně po výstavách cestuje, ale dokáži si vybrat ty, které mi jsou blízké z hlediska zájmů, případně nabízejí něco nového, nebo vytvářejí atmosféru třeba ve formě maleb. V letošním roce ale slaví 70. narozeniny krajská organizace Západočeská galerie a připravila velmi bohatý program, doporučuji určitě něco vybrat. Kulatiny nejsou každý rok.
Máte pro naše čtenáře tip na zajímavé divadelní představení?
Divadlo je rovněž místo, kam rád zajdu. Osobně mohu doporučit představení Jesus Christ Superstar, které jsem zhlédl na Nové scéně Divadla JKT v Plzni.
Zaujal Vás letos nějaký dobrý film? Případně si vzpomenete na nějaký film natáčený v Plzeňském kraji?
Tak tady vás zklamu. V kině jsem již opravdu delší dobu nebyl a v TV upřednostňuji sportovní přenosy. I když jsem samozřejmě velmi rád, že jako kraj podporujeme vznik nových filmů a tím dostáváme Plzeňský kraj na filmová plátna.
Jakou knížku máte právě teď rozečtenou?
Obdobně jako u kina jsem již dlouho nečetl romány, případně jinou beletrii. Čtu většinou odbornou literaturu nebo historická fakta. Momentálně se probírám knihou o Elonu Muskovi.
Vaše gesce zahrnuje právě sport, jaký vztah máte ke sportu a pohybu vůbec? Myslíte si, že obecně lidé málo sportují? Podporuje kraj nějak pohyb u dětí a veřejnosti vůbec?
Sport a pohyb je jednou z velmi důležitých částí mého dosavadního života. A zde bych oddělil sportování od aktivního pohybu. Sportovní činnost je cílená aktivita, která vyžaduje odbornost a vybavení pro kvalitní výkon. Aktivní pohyb by měl být součástí každého jednotlivce nejen z hlediska zdraví, ale i společenských vztahů.
Plzeňský kraj podporuje sport a pohybové aktivity dotačními programy, v souhrnné výši více než 100 milionů korun. Jde jak o podporu sportovní činnosti spolků, tak i akademií a středisek, které pečují o nadanou sportovní mládež v jejich přípravě pro vrcholový sport. Z rozpočtu kraje jsou také budována hřiště a jiná sportoviště včetně tělocvičen, která slouží jak pro školy, tak i pro veřejnost. Chceme motivovat žáky škol i veřejnost samotnou k pohybu a sportu, k aktivnímu životnímu stylu. Částka 20 mil. Kč jde na podporu sportovních aktivit ve školách vč. zkvalitnění jejich sportovišť, a potom stejná částka jde i na vylepšení sportovišť, která školám nepatří.
Zmínil bych mezi většími investicemi třeba 33 mil. Kč za rekonstrukci sportovního areálu SPŠ dopravní v Plzni-Křimicích, kde vznikl nový multifunkční sportovní areál, který zahrnuje tartanové hřiště, tenisové kurty, běžecký ovál a zázemí pro sportovce. Nové hřiště s atletickou dráhou a tenisovým kurtem v hodnotě 20 mil. Kč získalo v loňském roce Gymnázium L. Pika. Rekonstrukce sportovního stadionu včetně tribuny za 6 mil. Kč proběhla také na domažlickém gymnáziu.
Pod Vaše křídla patří také vzdělávání, školství obecně. Co v Plzeňském kraji pálí školství – je to nedostatek pedagogů, s větším počtem dětí také nevyhovující prostory, nebo něco dalšího?
Ano, prakticky všechny vámi uvedené problémy se prolínají školstvím. Plzeňský kraj je zřizovatelem vyšších odborných škol, gymnázií, středních odborných a učňovských škol. Školství a jeho stav je jednou ze zásadních otázek následného rozvoje kraje.
Vkladem investic právě do školství se snaží kraj zlepšit situaci jak v opravě budov, řešením energetických úspor, navyšováním míst pro více žáků v jednotlivých oborech a pochopitelně i modernizací vybavení. V oblasti personální to je otázka odměňování pedagogů v souvislosti s náročností výkonu pozice učitele. Je potřebné si uvědomit, že došlo k zásadní změně v postavení učitele, a to jak ze strany žáků, tak rodičů, a to ne ve prospěch učitelů. Jde o absenci spoluúčasti rodiny na procesu výuky a výchovy u poměrně značné části rodičů.
Pokud se studijních oborů týká, snažíme se reagovat na potřeby firem, které v našem kraji působí formou otevírání nových studijních oborů, které absolventům umožní realizaci na trhu práce. Skvěle se nám osvědčila spolupráce se zaměstnavateli, jako třeba u SOU Domažlice, kde probíhá dlouhodobá spolupráce na praxích s firmou Gerresheimer Horšovský Týn. Tradičním partnerem několika středních škol je také firma STREICHER ve Štěnovicích. Další zaměstnavatelé navázali tuto formu spolupráce teprve nedávno. Od roku 2023 začalo studentům strojírenských oborů středních škol sloužit Centrum odborného výcviku ve společnosti Doosan Škoda Power a budoucí automechanici zase získali zázemí v areálu společnosti APB Plzeň. Od září 2024 se k příkladům dobré spolupráce přidala firma Plzeňská teplárenská, která otevřela nové výcvikové středisko určené pro žáky SOU elektrotechnického v Plzni.
Věřím, že jsou to kroky správným směrem i přes všechny ty problémy, které školství trápí.
