červenec
Na slovíčko s Petrem Fišerem, radním Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství
Plzeň | Plzeň | ||
e-mail: | telefon: | ||
web: |
V červencovém vydání Žurnálu jsme do rubriky Na slovíčko s… vyzpovídali radního Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství, Petra Fišera. Kromě otázek vztahujících se k jeho oboru jsme se zeptali i na kulturní tipy či doporučení pro cestování po Plzeňském kraji a na sport. Co na sebe Petr Fišer prozradil?
Jaký je váš nejoblíbenější turistický cíl v Plzeňském kraji, kam byste pozval čtenáře?
Mám rád Šumavu. Moje oblíbená trasa vede z hráze Nýrské přehrady kolem jejího západního břehu směrem na Hamry, a pak zpátky na chalupu na Zelené Lhotě. Trasa je nejkrásnější po ránu, když nad hladinou přehrady vznikají mlhy. Když mám více času, tak je mým favoritem hraniční hřebenovka na Velký Ostrý přes bývalou Juránkovu chatu, Svaroh a Velký Kokrháč. Terén je to náročný, ale výhledy na hřebenovce za to stojí.
Jsou v Plzeňském kraji místa, kam se rád a často vracíte?
Rád a často se vracím na zámek tří císařů Zbiroh. Kromě záhad a zajímavostí z historie tohoto místa mě láká skvělá kuchyně, kterou nabízí tamější restaurace, zejména legendární tafelspitz na způsob císaře Františka Josefa I. Jinak se s partnerkou rádi vracíme do Zámecké fořtovny P. Metternich u Obory na Kaznějovsku. Jezdíme tam z Plzně na kole. Také se jedná o výjimečný gastronomický cíl. Rád se vracím tam, kde mají něco dobrého a zajímavého.
Je nějaké místo v Plzeňském kraji, kam jste se vždy chtěl podívat, ale zatím vám to nevyšlo?
Slyšel jsem, že Dobříšsko je vyhlášeným houbovým rájem. Zajímalo by mě, jestli je to pravda. Rád sbírám houby, ale tam jsem ještě nebyl.
Využíváte cyklostezky Plzeňského kraje, nebo raději volíte pěší turistiku?
Kolo mám raději než pěší turistiku. Teď jezdíme na šumavské cyklomagistrále, nejčastěji v úseku Železná Ruda – Modrava. S partnerkou se chystáme na přejezd Šumavy. Máme plán vyjet ze Zelené Lhoty a dát to se dvěma noclehy až do Vyššího Brodu, pak vlakem zpátky. Přiznávám ale, že pojedeme na elektrokolech. I tak toho budeme mít dost.
Chodíte rád na koncerty jakéhokoliv typu? Jaký jste v poslední době navštívil?
V poslední době nás zcela pohltil koncert „krále valčíku“ Andrého Rieu v O2 Aréně. Je to charismatický showman, jím podaná klasika zaujala i mě. Jeho Orchestr Johanna Strausse právem slaví úspěch už 39 let. Já si jinak libuji v aktuálnějších žánrech. Rád občas zajdu i na koncert do Anděla poslechnout si hlavně začínající kapely.
Máte rád výstavy? Vzpomenete nějakou, která vás zaujala?
Zaujala mne výstava malíře Borise Jirků, jež byla umístěná ve vstupních prostorách nové scény plzeňského Divadla J. K. Tyla. Zúčastnil jsem se prohlídky komentované malířem samotným spolu s ředitelem plzeňského divadla Martinem Otavou. Malíř vede nevšedně bohatý vnitřní život, realitu vnímá daleko intenzivněji než my běžní lidé a namísto slov používá štětec. Zaujal mě tím, jak na plátně vyjádřil např. své obavy ze situace s Putinem. Fascinující bylo také svědectví malíře z cest, které absolvoval napříč světadíly, jak ho podal na velkoformátových plátnech instalovaných v přízemí divadla.
Máte pro naše čtenáře tip na zajímavé divadelní představení?
Mám rád komedie, pokud jsou zdařilé. Proto mě v posledním období asi nejvíce zaujal muzikál La Cage aux Folles na Nové scéně plzeňského divadla. Obsazení v čele s Lumírem Olšovským a Martinem Písaříkem bylo prostě skvělé, hvězdné.
Zaujal vás letos nějaký dobrý film? Vzpomenete si na nějaký film natáčený v Plzeňském kraji?
V poslední době mě zaujal film Vlny Jirky Mádla. Podává nevšední pohled do zákulisí Pražského jara zaměřený na úlohu Československého rozhlasu v té době. Je to významné, přitom neotřelé téma, navíc špičkově technicky zvládnuté.
Z filmů natáčených v Plzeňském kraji vždy rád zhlédnu scény z Anděla Páně natáčené na hradě Kašperk v samotném srdci CHKO Šumava.
Jakou knížku máte právě teď rozečtenou? Čtete lokální autory, tedy knihy o kraji, nebo od autorů z regionu?
Přiznám se, že autory z našeho kraje jako Klostermanna jsem četl naposledy na střední škole. Rozečtenou mám knihu Kruté moře od Nicholase Monserrata, což je příběh z 2. světové války o posádce anglické válečné lodi, která doprovázela konvoje nákladních lodí přes Atlantik. Jinak čtu v souvislosti se svou funkcí většinou odborné publikace týkající se životního prostředí.
Máte velmi zajímavou gesci – životní prostředí a zemědělství. Co si můžeme představit pod tím, co děláte pro životní prostředí a v čem tkví z pohledu kraje oblast zemědělství?
Rada kraje se zaměřuje na zachování a obnovu krajiny, řeší a poskytuje finanční prostředky na projekty, které se zaměřují na ochranu přírody a životního prostředí. Intenzivně rozvíjíme projekt „Zdravá krajina“, kde se snažíme krajině vrátit její původní funkci a rozmanitost a zároveň ji připravit na budoucnost a klimatické změny, které nás čekají. Nejedná se o pouhé papírování a byrokracii, jak by se mohl někdo domnívat. Jedním z mnoha projektů je například „Janovský mokřad“. Tato přírodní rezervace chrání mokřadní ekosystém vzniklý v povodí Vejprnického a Lučního potoka v blízkosti dálnice D5 na území Nýřan, Úherců a Přehýšova. Spolupracujeme s organizacemi na projektech zaměřených na vzdělávání a dobrovolnictví v oblasti ochrany přírody a vůbec se snažíme o spolupráci mezi veřejnou správou, občany a soukromým sektorem na záchranu krajiny.
